Monday, September 2, 2013

SOOLA TARBIMISEST

Eile kerkis meil hommikusöögilauas ülesse teema sool. Suhkrust teame me kõike aga, kas ka soolast. Oleme harjunud kuulma, et liigne suhkru ja soola tarbimine pole tervisele head. Aga miks siis? Mida liigne sool meiega teeb? Uurime välja!



Inimese organism vajab ööpäevas umbes 2-4 g keedusoola ja see kogus sisaldub looduslikul kujul juba toiduainetes. See sool, mis toidule lisatakse, on tegelikult kõik liigne. Keedusoolas on kahjulik just naatrium, seepärast peetakse silmas just naatriumi kahjulikke kõrvalmõjusid.

Liigne soola tarbimine põhjustab:
kõrgvererõhutõbe;

osteporoosi;

ajuhalvatust;

südameinfarkti;

turseid;

astma halvenemist;

neerude puudulikkust;

maovähki;

eluea lühenemist, südamehaigusi, vererõhuku alandavate ravimite toime vähenemist ja kõrvalnähtude suurenemist.



Kuidas vähendada soolasisaldust toidus?

*Loe toote pakendilt soolasisaldust. Eelista tooteid, milles on vähem soola. Harjunud soola liigtarbimisega, vähenda soola hulka vähehaaval.

*Või, margariin, või- ja taimeõli segud – kuni 0,1%; juust ja leib – kuni 0,7%; vorst jm lihatooted – kuni 1,2%.

*Viilust (30 g) soolasest (kuni 1,3% soola) rukkileivast või saiast saab 0,4 g soola. Viis viilu annavad 2 g soola ehk 40% päevasest soolanormist.

*Vorstid on suure soolasisaldusega siis, kui neis on soola üle 1,8%. Nt neljast viinerist (140 g) saab u 2,5 g soola.

*Vähesoolased juustud (kuni 0,7%) on tavaliselt ka väherasvased. Rohkem on saada juustu, mille soolasisaldus on üle 1,4%. Kahest viilust soolasest juustust (25 g) saab 0,4 g soola.

*Kalast võiks eelistada värsket. Suitsu- ja soolakala ning konservid sisaldavad rohkesti soola.
Soolased kartulikrõpsud ja soolapähklid võiks toidusedelist välja jätta.

Enamik toite maitseb hästi ka vähese soola või oskuslikult soolata valmistamisel.
Maitset saab anda ürtide, soolata maitseainete ja tugevamaitseliste köögiviljadega, nt tomati, paprika, sibula, küüslaugu, selleri, pastinaagiga. Hea maitsestaja on sidrunimahl, soolata sidrunipipar, veiniäädikas.

Ära lisa pasta ja riisi keeduvette soola. Samuti võib kokaraamatu retseptis antud soolakogust ligi poole võrra vähendada.
Kasuta tavalise keedusoola asemel mineraalsoola – nt südamesõbralikku pansoola, milles on vähem naatriumi. Jodeeritud soola eeliseks on jood, mille puudus ohustab kilpnääret – naatriumkloriidi hulka pole selles tavaliselt vähendatud.
Eelista konserveerimisele sügavkülmutamist.
Tea, et naatriumi ülemäärane kogus toidus on ohtlikum siis, kui sellega kaasneb vähene kaaliumihulk toidus. Heaks kaaliumiallikaks on puu- ja juurviljad.
Väldi toidukontsentraate, puljongikuubikuid, oliive, ketšupit.
Vahepaladeks vali puu- ja köögiviljad alternatiivina soolastele suupistetele
Salatite valmistamisel kasuta õli või mahla, sest salatikastmetes on tavaliselt palju soola.
Harjumine magedama toiduga toimub kiiresti. Soola tarbimise mõistlik vähendamine ei ole tervisele ohtlik. Keedusoola, sisuliselt naatriumi ja kloori puudust ei pea tasakaalustatud segatoitu tarbivad inimesed kartma.


Soolas olev naatrium on organismile vajalik, sest ta on:
vee hulga reguleerija kudedes;
vererõhu mõjutaja;
vajalik happe-leelise tasakaalu reguleerimiseks;
oluline närvisüsteemi töös närviimpulsside edasikandmisel.

Seega kehtib keedusoola tarbimisel tasakaalu põhimõte: mitte liiga palju ega ka mitte liiga vähe. Soola vajalik kogus oleneb inimese kehakaalust, füüsilise töö raskusastmest, vanusest, tervislikust seisukorrast jne. Keskmise inimese jaoks peetakse füsioloogiliseks vajaduseks 2-4 grammi soola ööpäevas.


Nii, et kõik oma soola kogust jälgima! :)

PÄIKEST!





No comments:

Post a Comment