Tuesday, November 20, 2012

SELJAVALUD

Igapäev kuulen aina rohkem seljavalude probleemidest. Kuna minu töö koosneb treeningkavade koostamisest, siis seega pean olema kursis kliendi kõigi murede ja probleemidega.
Juba teist nädalavahetust on mul olnud toredad ja sisukad koolitused.  Eilne koolitus " selja eri palliga ", läks väga asja ette.
Seljavalud pole nalja asi, neisse tuleb suhtuda suure tõsidusega.

Füüsiline vorm:
Teie keha peab olema aktiivne, et terveks jääda. Kui te oma lihaseid, luid ja kõõluseid ei kasuta, hakkavad need probleeme valmistama – eelkõige seljapiirkonnas.
Kerged harjutused võivad tagada tugevad selja- ja kõhulihased, mis aitavad toetada selgroogu ning säilitada painduvust. Kõndimine või jalgrattaga sõitmine on kerged harjutused, mida saab lisada igapäevasele elustiilile. Ujumine on seljale eriti hea, sest see tugevdab lihaseid ja toetab ühtlasi keha veega.
Regulaarsed harjutused on samuti hea mõte, aga kui teil on suurem seljaprobleem, peate arsti või füsioterapeudiga arutama, millised harjutused teile sobivad.


Seljavalusid aitab ennetada pidev selja ja kõhulihaste treening, kõvem magamisalus, sirge istuv ja seisev asend ja õiged raskete asjade tõstmisvõtted- selg alati sirge. 


Seljavalu tekkemehhanismid
Seljavalu võib olla tingitud halvast lihastoonusest, kehakaalust (just keskkoha rasvumine), raskest füüsilisest tööst või elustiilist. Lihaste haigused ja traumad annavad samuti seljavalu.
Halva lihastoonuse ja ülekaalu korral langeb lülisambale liigne koormus, sest ta peab keha õiges asendis hoidma ja ajapikku tekivadki lülisambas püsivad muutused, mis tekitavad valu.
Pideva raske füüsilise töö korral on küll lihased hästi treenitud, kuid kergesti võib raskeid asju valesti tõstes lülivahekettad ära nihestada ning selle korral suruvad lülivahekettad närvidele ja põhjustavad tugevat valu ja raskemal juhul isegi jalgade halvatust.
Pideva vale istuva asendi korral vajub selg samuti ära ja põhjustab valu.
Kõrgelt alla hüpates ja jalgadele maandudes või seljale kukkudes võib saada lülisamba põrutuse või isegi lülide murru, mis annab tugeva seljavalu või osalise halvatuse.
Lisaks selja muutustele võivad seljavalu anda ka siseorganite haigused nt neeruhaigused.

Koduse ravi võimalused:
Seljavalude leevendamiseks on oluline lihaste tugevdamine. Kõige sagedasemateks seljavalu põhjusteks on elustiil (vähene treenitus, vale asend istumisel ning raskete asjade tõstmisel jms), seega tuleks esmalt alustada koduse raviga ning pärast 6 nädalat on tavaliselt seljavalu möödunud.
Ravimitest sobivad valuvaigistid, nii suukaudu kui ka lokaalsete vahenditena (eriti ibuprofeen ja diklofenak, vioxx), mis leevendavad valu ja ühtlasi lõõgastavad ka lihaseid, samuti sobivad need neeruhaiguste korral.
Arsti ettekirjutusel väga pinges lihaste korral antakse ka lihaslõõgasteid.
Lihaspinget ja valu vähendab ka massaaz ja riidesisse mähitud jääkott, mida hoitakse valulikus piirkonnas 10-20 minutit.
Lisaks tuleb alustada esimesel võimalusel (nii kui valu juba vedi liigutada laseb) seljalihaseid treenivate harjutustega ning hea tulemuse saamiseks tuleb harjutusi teha aastaid.

Arsti poole pöörduge juhul, kui
 1. seljavalule eelnes trauma
 2. seljavalule lisaks esineb ka lihaste halvatus (ei saa kätt või jalga liigutada, jäsemete tundlikkuse häire)
 3. seljavalu hakkas väga äkki
 4. vaatamata kodusele ravile esineb seljavalu kauem kui kuus nädalat.

No comments:

Post a Comment